Burkolatok országos házhozszállítással!

Technikai paraméterek

HASZNÁLATI, KEZELÉSI ÚTMUTATÓ HIDEGBURKOLATOKHOZ

A JELEN „ÚTMUTATÓ” A MEGKÖTÖTT TERMÉKADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS RÉSZEKÉNT

  • BIZTOSÍTJA AZ ÖN ÁLTAL MEGVÁSÁROLT TERMÉK SZAKSZERŰ HASZNÁLATÁHOZ NÉLKÜLÖZHETETLEN TÁJÉKOZTATÁSOKAT, TOVÁBBÁ

  • AZ ESETLEGES MINŐSÉGI KIFOGÁSA ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ SZÜKSÉGES INFORMÁCIÓKAT (a leírtak be nem tartásával történő termékfelhasználás kizárhatja az esetleges későbbi minőségi kifogása megalapozottságát).

Prioritást élvez Vásárlóink maximális elégedettsége, így a vonatkozó jogszabályok maradéktalan betartásával forgalmazzuk termékeinket és intézzük Vásárlóinknak a termék minőségével kapcsolatos esetleges kifogásait. A T. Vásárlót is terhelik azonban jogszabályi kötelezettségek, így köteles jóhiszeműen eljárni: egyrészt a burkolás/lerakás ELŐTT elvégezni a termék minőségének ellenőrzését, másrészt bármilyen kifogása adódik, azt időben a megfelelő helyen (eladó félnél/gyártónál) bejelenteni. A Vásárló a Ptk. szerinti kellékszavatossági kifogását a terméket részére eladó kereskedőnél (eladó fél), míg termékszavatossági igényét a gyártónál jelentheti be. Csakis olyan hiba-ok alapozza meg az eladó fél/gyártó hibás teljesítés miatti szavatossági felelősségét, amely hibaok már a vásárláskor is fennáll (akár rejtve, akár láthatatlanul jelen van a termékben). Így a szakszerűtlen lerakás/burkolás/beépítés miatt utóbb a termékben bekövetkező minőségi elváltozások (sérülések) NEM alapozzák meg a T. Vásárló kellék/termékszavatossági igényét. Az irányadó szabványokban meghatározott egyes tűréshatárokon belüli árnyalat/méretkülönbségek sem jelentenek hibás teljesítést.

ÁLTALÁNOS TERMÉKJELLEMZŐK ÉS JELENTŐSÉGÜK

A kerámia burkolatok természetes alapanyagokból (ásványokból) készülnek, körülbelül 1000 C-n kerülnek kiégetésre, ebből adódóan az árnyalat, méret, felület, hatások, megjelenés, szín és egyéb jellemzők kis mértékben eltérőek lehetnek gyártásonként, de akár még egy gyártáson belül is. A kerámia burkolatokkal kapcsolatos ismeretek hiánya gyakran okoz félreértést, vezet nem rendeltetésszerű felhasználáshoz, mely körülmények kívül esnek a gyártó/importőre felelősségi körén.

LERAKÁS ELŐTTI FONTOS TEENDŐK

BURKOLÁS ELŐTT a burkolandó felületre „szárazon” KELL kirakni a lapokat, hogy a T. Vásárló (illetőleg a megbízásában eljáró szakember) a lapok árnyalatát/egyenességét/méretét/felületi megjelenítését a lerakás/burkolás megkezdése előtt ellenőrizhesse, ezzel is minimalizálva a vágandó lapok számát, biztosítva a minőség megvizsgálásával kapcsolatos elvárás teljesítését. A termék rendeltetésszerű és egyben szakszerű felhasználásának feltétele, hogy a T. Vásárló és a burkolást/termékbeépítést végző szakember a burkolást/beépítést MEGELŐZŐEN ELLENŐRIZZE a terméket a következő szempontokból:

  • a lapok TÉNYLEGES MÉRETE, ÁRNYALATA (eltérő színű burkolatok SOHA nem lesznek egyező méretűek nem élvágott lap esetén),

  • a LAPOK EGYENESSÉGE / GÖRBESÉGE,

  • a dobozokon/csomagoláson a TÓNUS ÉS KALIBER SZÁMOK EGYEZŐSÉGE (ezeknek a teljes mennyiségen egyezniük kell, csak azonos tónus és kaliber számmal rendelkező lapot szabad leburkolni egy adott területen)

  • ESETLEGES FELÜLETI, MÁZ VAGY POLÍROZÁSI HIBÁKAT,

  • ha a polírozott lapok felületét vékony viasz réteg borítja és emiatt nem lehet 100%-an meggyőződni, hogy a lapon nincs e polírozási hiba akkor ez esetben először el kell távolítani azt, majd szemrevételezni és ha minden rendben, utána leburkolni. (Tisztítási útmutató alább olvasható).

  • Bizonyos termékcsaládoknál (cotto vagy természetes márvány, ill. kő jellegű padlólapoknál) egy szállítmányon belül, szándékosan több tónusú lap jelenik meg. Ezt a termékkört az előforduló színdifferenciák szerint 4 osztályba sorolják. Jelölése: V1-azonos tónus, V2 és V3- eltérő tónusokból kevert, V4-több árnyalat, erősen kevert. A PADLÓBURKOLÁS KÉPÉT A TÖBBTÓNUSÚ LAPOK LERAKÁSA ELŐTT KELL SZÁRAZ LERAKÁSSAL ELŐRE MEGTERVEZNI, AZ ELTÉRŐ TÓNUSOKAT ARÁNYOSAN SZÉTOSZTANI.

 

A FENT EMLÍTETT ellenőrzések elmulasztásából adódó problémák NEM TARTOZNAK A HIBÁS TELJESÍTÉS, így az eladó fél szavatossági/a gyártó termékszavatossági felelőssége körébe, így a burkolás után megkifogásolt, nem rejtett, látható hibákra később alappal nem hivatkozhat a T. Vásárló.

A SZAKSZERŰ LERAKÁS FELTÉTELEI

  • A GYÁRTÓI LERAKÁSI ÚTMUTATÓT KELL KÖVETNI, AMENNYIBEN VAN A TERMÉKHEZ (bizonyos lapokat a mintázat miatt megadott sorrendben kell elhelyezni). Kérjük alkalmazni a gyártó által, a lap hátuljába nyomott lerakási irányt mutató jelet (nyíl), melynek minden lapnál egy irányba kell mutatni!

  • TILOS AZ ÚN. „POGÁCSA” RAGASZTÁS, mert ez a módszer a lerakott lap töréséhez, elpattanásához vezethet a későbbiekben, így teljes mértékben a burkolást végző (szak)ember felelősségi körében értékelendő (vagyis a törés ilyen esetben nem jelenti az eladó fél/gyártó hibás teljesítését). Minden lap alá 100%-ot befedve és vastagon kerüljön ragasztó.

  • FONTOS A MEGFELELŐ RAGASZTÓ, FUGA KIVÁLASZTÁSA. Ennek elmulasztása kizárhatja a termék esetleges hibája miatt érvényesítésre kerülő minőségi kifogás/szavatossági/termékszavatossági igény megalapozottságát. Porcelán gres tipusú lapokhoz mindig a legjobb minőségű flexibilis ragasztót és fugázó kerüljön felhasználásra.

  • INTENZÍV SZÍNŰ FUGÁZÓK HASZNÁLATAKOR PRÓBAFUGÁZÁST KELL VÉGEZNI a fugaanyag gyártó útmutatásai alapján.

  • Tilos leburkolni bármilyen burkolólapot fagyveszély esetén és +5C alatt!

 

TÉGLALAP FORMÁJÚ LAPOK BURKOLÁSA

Téglalap formájú lapok burkolásánál a lap gyártója által ajánlott burkolási javaslatot kell figyelembe venni. Ha a gyártó nem határozza meg, akkor ezen lapok lerakásánál általános szabály,hogy FELES ELTOLÁSSAL NEM BURKOLJUK! A jogszabályban is megengedett központi görbület miatt a T. Vásárló és a burkoló felelőssége megítélni, hogy az adott lapot milyen módon burkolja le úgy, hogy a végső felület a legkevésbé legyen „fogazott”.

Erre utólagosan reklamációt elfogadni nem tudunk. A 60cm vagy nagyobb oldalhosszúságú lapok burkolásakor eltolás nélküli lerakást javaslunk Raimondi szintező rendszer (RLS) használatával! Ez a rendszer segít "fogasmentesen" lerakni a megvásárolt burkolatokat. Nem az eladó fél/gyártó felelőssége, amennyiben a terméket szakszerűtlenül burkolják le, és emiatt az sérül utóbb. Lehetőség szerint válasszunk olyan burkoló szakembert, aki ezen rendszer valamelyikével már dolgozott. Mindig megbízható, számlaképes és szakmáját tanult szakemberre bízzuk a munkát, az utólagos számonkérés is csak így biztosítható.

 

 

 

 

A burkolás előtti alapos ellenőrzés elmulasztásával hibásan beépített burkolat minőségi hibája vagy előre nem látható termékhiba esetén – amennyiben a gyártó a részére átküldött reklamáció és fotók alapján helytállást vállal – a kereskedő (eladó fél) legfeljebb a hibás áru értékéig vonható felelősségre (visszafizetéssel vagy új burkolat biztosításával). A burkolással járó egyéb költségek a burkoló szakembert ill. a Vásárlót terhelik (beleértve a lapok felszedésének ill. újra rakásának díját, valamint a fuga és ragasztó értékét is).

 

TECHNIKAI TUDNIVALÓK

 

Méret A kerámiaburkolatok kiégetése kemencében történik, emiatt egy bizonyos mértékű zsugorodás várható, így akár az egyik lap dimenziói mérsékelten eltérhetnek a másiktól. A zsugorodás mértéke típusonként eltérő.

 

Árnyalat/tónus A természetes nyersanyagok és az égetési procedura finom eltéréseket hoz létre a kész lap színárnyalatában eltérő gyártások között mindenképp, de akár gyártáson belül is. Ez egy természetes velejárója a gyártási folyamatnak.

 

Csúszásmentesség A csúszásmentesség mérésére szolgáló paramétert súrlódási tényezőnek hívják. Minél magasabb ez az érték, annál jobb a csúszásmentessége a lapnak. A mázatlan burkolatok, mozaikok (sok fugával) és érdes felületű lapok kevésbé csúszósak, mint a natúr mázas, fényes felülettel rendelkezők. Ezeknek a lapoknak tehát jobb a súrlódási tényezője és ajánlottabbak ipari, konyhai ill. fürdőszobai padló valamint medencék körüli területek burkolására.

 

Felületi kopásállóság Ez a tulajdonság mutatja meg, hogy milyen a máz ellenállása szándékos vagy véletlen felületi súrlódás esetén (utcai cipő, bútor, stb). A porcelán gres lapok kopásállósága, tartóssága jobb. A kopásállóságot az alábbi PEI skálán szokták jellemezni:

II: gyenge kopásállóság.. Padlólapként történő felhasználásuk nem javasolt, de saját felelősségre, kizárólag fürdőszobában padlóburkolatként is használhatók.

III: közepes kopásállóság, otthona kopásának annyira nem kitett helyiségeibe ajánlott (nappali, fürdőszoba), de előszobába és konyhába nem ajánlott. Utcai cipős használat kerülendő.

IV: erős kopásállóság, otthonában korlátozás nélkül alkalmazható, előszobába és konyhába is.

V: kiemelkedő kopásállóság, közületi és nagyobb forgalmú létesítményekbe javasolt.

 

Vízfelvétel Az alacsonyabb vízfelvételű lapok általában magasabb mechanikai szilárdsággal rendelkeznek. A magasabb hőfokon kiégetett burkolat kevésbe porózus, kevésbé nedvszívó.

 

Mechanikai szilárdság A mechanikai szilárdság az a tényező, mely megmutatja, hogy milyen tömör egy lap, mekkora maximális terhelést visel el törés nélkül. Minél magasabb ez az érték, annál sűrűbb a lap struktúrája. Ez a tulajdonság egy jó útmutató lehet a legmegfelelőbb lap kiválasztásában.

 

Folt és vegyi ellenállás A foltellenálló lapok higiénikusabbak és könnyebb a tisztításuk is. A mázas lapokat a mázas felület, a porcelán lapokat a tömörségük, ill. az alacsony vízfelvétele teszi ellenállóvá.

BURKOLATTÍPUSOK

 

Mázas fali lapok Fali lapok egy réteg átlátszó vagy színezett mázzal rendelkeznek, beltéri használatra való, és nem várható ellenállás erősebb behatásokkal, hővel szemben. Elérhető nagyon sok stílusban, méretben, dekorálásra ill. funkcionális használatra. Padló burkolására NEM alkalmas.

 

Mázas padlólapok Hasonló a mázas fali lapokhoz, de erősebb az ellenállása. Szintén nagyon sok stílusban, méretben elérhető.

 

Porcelán gres és mázas porcelán gres lapok Ezek a sűrű, finom szemcsés lapok, 1000 C felett vannak kiégetve, ezzel is erősebbé, strapabíróbbá téve a burkolatot, melyek már egyaránt alkalmasak bel- és kültéri burkolásra. Eltérő polírozással létezik – magas fényű, mázas – fényes, ill. áttetsző. Valamint matt és érdes (csúszásmentes) felületek egyaránt. Dekorációs célokra szintén megfelelő.

Kőhatású porcelán gers lapok Mintázatában és textúrájában a természetes kő, márvány, travertino megjelenéséhez hasonlító lapok. Ezek a lapok keményebbek, jobb a foltellenállásuk, ezáltal tartósabbak, mint a természetes kövek. Létezik padlóra és falra, valamint kül,- és beltéri burkolásra alkalmas változatban.

A KERÁMIA BURKOLÓLAPOK SZABVÁNYAI

Hazánk az EU-hoz történő csatlakozás során csatlakozott az ISO (Nemzetközi Szabványosítási Szervezet) és a CEN (Szabvány Harmonizációs Bizottság) munkájához, és bevezette a Nyugat-Európában már több éve érvényes EN ISO szabványrendszert - UNI EN 14411 (ISO 13006) szabvány.

A főbb szabványok az alábbiak, ezeken az értékeken belül a burkolat MEGFELEL az első osztály feltételeinek:

 

 

 

ÁRNYALAT/TÓNUS ELTÉRÉS (10545-16):

A természetes nyersanyagok és az égetési procedura finom eltéréseket hoz létre a kész lap színárnyalatában (tónuseltérés) eltérő gyártások között mindenképp, de akár egy gyártáson belül is. Ez egy természetes velejárója a kerámia égetési- és gyártási folyamatnak.

Ezért felhívjuk a figyelmet, hogy a kiállított mintadarab és a megvásárolt lap között kisebb, akár nagyobb tónuseltérés is lehet. Burkolat vásárlás előtt kérje aktuális mintánkat. Az ennek elmulasztásából adódó reklamációt sajnos elfogadni nem tudjuk.

 

 

 

BURKOLÁS UTÁN

 

  • Tilos a frissen leburkolt, fugázott vagy felmosott padlólapot letakarni mert bepálást és lenyomat képződést okozhat a felületen a bent ragadt víz, pára. Mindig meg kell győződni, hogy a ragasztás, fugázás és mindenkori tisztítás után teljesen kiszáradt a felület.

  • Javasoljuk a burkolás, vagy fugázás során képződött cement vagy fugafátyol azonnali és teljes letakarítását elkerülendő a lap felületének pórusaiba történő belekötését.

  • Mázas és polírozott lapoknál az építkezés, felújítás további szakaszaiban különös tekintettel kell lenni a felület karcolódásának elkerülésére, megvédésére., ilyenek lehetnek például: festői létrázás, állványok mozgatása, szerszámok és gépek tárolása, mozgatása, szennyezett cipők által okozott súrlódások, használati tárgyak mozgatása, csúsztatása (porszívózás), költözés alatt a bútorok mozgatása stb.

AZ ELSŐ TAKARÍTÁS

 

  • Az első takarításhoz tiszta meleg vizes, vagy általános tisztítószeres felmosás ajánlott.

  • Ne használjanak a felületen koptató takarítóeszközt (pl. dörzsi szivacs stb.), mert megkarcolhatja a felületet.

  • Homokot, törmeléket nagyon óvatosan távolítsa el a felületről, mert szintén megkarcolhatja a mázt, vagy a polírozást.

  • Nem szabad nehéz tárgyakat húzni a padlón, mert a nem nagy terhelésű padlólapok felületét megsérti.

  • A hidrogén-flourid, vagy az erősen savas-maró, lúgos hatású tisztítószerek használata nem ajánlott, károsíthatja a lapok felületét.

  • Ha esetleg van a gyártó által kiadott útmutató, minden esetben követendőek az utasításaik.

  • A polírozott lapok vékony viaszrétegét javasoljuk eltávolítani nem savas -maró hatású általános tisztító szerrel, mint pl. Cif cream nem karcoló hatású krém vagy Clin üvegtisztító folyadék + használjunk univerzális mikroszálas törlőkendőt (csodarongy). Próbatisztítás a burkolás megkezdése előtt javasolt.

  • Különleges esetekben előfordulhat, hogy a leburkolt felület takarítása során a természetes fából készült bútorok (pácolt felülettel ellátott faasztal, szekrény, stb.) a burkolattal érintkező részén (a nedvesség hatására) a festékanyag oldott állapotban a felületbe szívódhat. Beépítés előtt ajánlott próbával ellenőrizni.

POLÍROZOTT LAPOK SPECIÁLIS TULAJDONSÁGA:

 

• A mintával rendelkező polírozott burkolólapok a polírozás alatt sokszor nem egyforma pigment (színfesték) aránnyal rendelkeznek a felület minden egyes pontján a különböző "design" elérése céljából, ez különböző fényhatásoknál leginkább szűrt, surló fénynél foltnak tűnhet, ami más fényhatásban "eltűnik" ill. meg sem jelenik. Ha foltos vagy hibás lenne a lap akkor, ez minden fajta nézetben látszódna. Ez nem mázas lap, ami minden szögből nézve egyforma fényhatást ad. Ez nem hiba, hanem a lap természetes velejárója.

• Különös tekintettel kell lennünk a polírozott vagy magas fényű lapok karcolódási képességére is. Kerüljük a felületkarcoló behatásokat, ezzel is sokáig biztosítva a lap fényességét. Ilyen típusú behatások lehetnek pl. görgős szék, festői létrázás, állványok mozgatása, szerszámok és gépek tárolása, mozgatása, porszívózás, szennyezett cipők által okozott súrlódások, mindennapos használati tárgyak mozgatása csúsztatása, költözés alatt a bútorok mozgatása, gyerek és felnőtt bicikli kerekei által okozott karcolódások stb.

• A polírozott lapok esetében nem számítanak minőségi hibának a polírozási. élvágási folyamat során a lapot érő maradandó behatások a lapok szélein, melyek kizárólag speciális körülmények között (surló fény mellett, 1,5 méternél kisebb távolságról észlelhetőek).

• A polírozott lapok felülete nagyon sima, ezért ezek betervezésekor körültekintően kell eljárni. Nem ajánlott vízzel közvetlenül érintkező terekhez (pl.: terasz). Közületeknél, szállodáknál, magán lakásoknál stb, tilos hosszú ideig letakarva hagyni (szőnyeg+csúszásgátló, kartonpapír stb.), mert a bennragadt kosz, vegyszeresfelmosószeres víz, pára foltosodást, lenyomatot, karcosodást okozhat a felületen. A polírozott lapok érzékenyek az ezekben az anyagokban található ragasztókra, kemikáliákra, festékanyagokra.

• Konyhában burkolás esetén vegye figyelembe, hogy a kicsapódó, kifröccsenő olajok, zsírok szintén foltosodást okozhatnak, mivel a polírozott lapok felületébe agresszív anyagként könnyen beszívódhatnak.

• A polírozott lapok padlóburkolás esetén kizárólag magáncélú felhasználásra alkalmasak, közületek, üzletek burkolására nem - a felületi jellemzőiből eredendően. PEI 3 kopásállóság, ami a gyári polírozási eljárás miatt gyenge ellenállóságot mutat a kopással, mattulással, felületi behatásokkal szemben. A lap a fényét nem egy plusz mázrétegtől kapja, a polírozási eljárás alatt nem visznek fel külön mázréteget. A lap a fényét a nagyon simára polírozott felület fénytörésének köszönheti.

• A polírozott lapok fénye a használati idővel egyenes arányosan fog mattulni. Ez természetes jelenség, mivel a polírozott lap fényét nem mázréteg adja. Ahogy a lap mattul, az értékét nem veszíti el, továbbra is ugyanúgy használható. Ez csak a lap esztétikai megjelenésén változtathat.

• Egyes polírozott lapok felületén esetenként előfordulhat ceruzahegynyi apró fekete vagy fehér pötty(ök). Ez a jelenség nem hiba a lap felületén. A lap minden alapanyaga a gyártási folyamat során nem keveredik tökéletesen homogén anyaggá, ez okozza esetenként az apró fekete pöttyö(ke)t. A fehér pötty(ök) keletkezésének technikai háttere az esetlegesen eltérő (akár pár fokos) égetési hőfok, ill. égetési idő hosszának (1-2 perc) megváltozása. Ennek kiküszöbölésére a gyártás folyamán nincs mód, ezért ez nem minősül gyártási hibának, nem képezi reklamáció alapját.

 

FEHÉR POLÍROZOTT LAPOK

 

(Anyagában színezett- és mázas lapok)

A fehér színű lapok természetes jellemzője, hogy különböző fényhatásokra (természetes fény, mesterséges fény, szórt- vagy surlófény) felületük másképp látszódik, hiszen a fehérről a fény visszaverődik, így felveszi a környezete által vetett árnyékokat. Így az egységes fehér felületű burkolaton más szemszögből (más szögből érkező fény hatására) egyes lapok szürkébbnek látszódhatnak, de ez csak egy optikai jelenség, nem termékhiba. Erre reklamációt elfogadni nem tudunk! Reklamáció esetén minden szemszögből, megfelelő fényben vizsgáljuk meg a fehér polírozott lapot. Ha a lap hibás akkor, ez minden fajta nézetben látszódik.

Az anyagában színezett mázatlan fehér polírozott lapoknál javasoljuk a fehér flexibilis ragasztó használatát az esetleges utólagos reklamációk elkerülése végett. (Egyes gyártók szürke ragasztóinak színpigmentje „átüthet” a lapon és foltosság jelentkezhet)

Mielőtt fehér lapot választ kérjük, ezt vegye figyelembe.

 

EN ISO 10545.2: Méretek és felületminőség meghatározása

 

A minőségi reklamációk jelentős hányadát teszik ki a lapok felületminőségére vagy mérethelyességére vonatkozó kifogások. A szabványból egyértelműen látszik, sokaknak azonban mégsem egyértelmű, hogy ilyen jellegű reklamációnak már leburkolt tétel esetében nincs helye, hiszen a felületi hibákat, tónuseltéréseket csak meghatározott fényerővel megvilágított, adott távolságból vizsgált felületen lehet objektíven elbírálni, a méretpontosság korrekt ellenőrzéséhez pedig a szabványos mintavételt követően nagypontosságú műszerekkel történő méréssorozat szükséges, ami magától értetődő módon egy leburkolt tételnél már nem végezhető el.

A méretpontosság szabványosságának elbírálására sok burkoló és egyéb "szakember" által alkalmazott, a lapok egymáshoz illesztgetésével vagy egyszerű mérőszalaggal helyszínen végzett vizsgálódások teljesen alkalmatlanok, egy közelítő pontosságú méréshez is a mintavételi és mérési módszer alapos ismerete és legalább is egy tolómérce szükséges. Megbízható, hiteles eredményt azonban csakis laboratóriumi vizsgálattal kaphatunk. A kivitelezést végző szakember felelőssége, hogy már az első néhány négyzetméter lerakása során észlelje, ha a lapok minősége valószínűsíthetően nem felel meg a szabványnak, és a munka azonnali leállítása mellett erről megbízóját értesíteni köteles. Ilyen esetben azonnal reklamálni kell a forgalmazónál, aki a helyszínen közelítő pontosságú vizsgálatot végez, és ennek alapján általában képes döntést hozni a reklamáció elfogadásáról vagy elutasításáról, ill. a továbbiakban szükséges vizsgálatokról. Ha egy méret pontatlan vagy tónus vagy felületi hibás lappal a burkoló elvégzi a munkát a megbízó beleegyezése, ill. a forgalmazó értesítése nélkül, akkor azt saját felelősségére teszi, és a lapburkolatokra vonatkozó kivitelezési szabvány (MSZ-04-803/13) alapján számon is kérhető, abban az esetben, amikor a megbízó számla ellenében végeztette a kivitelezést.

Nem első osztályú (másod, MS, kereskedelmi első) termékekre vásárlás után semmilyen minőségbeli reklamáció nem lehetséges.

EN ISO 10545.2 Mérési módszerek és mintavételi eljárások

 

 

 

Ez a szabvány határozza meg, hogy milyen mintavételi, mérési módszerrel vizsgálva - a hibás lapok milyen százalékaránya esetén - utasítható vissza vagy osztályozható le egy adott burkolólap szállítmány. Ennek azért nagy a jelentősége, mert sok felhasználó - kivitelező és építtető egyaránt - meg van győződve arról, hogy ha egy tétel lapban akár egyetlen hibásat talál, akkor már jogosan reklamál. A statisztikai mintavételen alapuló minőségellenőrzésből következik, hogy az első osztályú termékek közt is maradhat olyan lap, ahol a tökéletestől való eltérés a megengedettnél nagyobb. A hibás lapok száma nem lehet több a mennyiség 5%-ánál. Azonban a gyártók saját minősítő rendszerükben lehetnek szigorúbbak a szabványnál.

UNI 11493.2013 szabvány, 5.2.2

A leburkolt padlólap vizuális vizsgálata minimum 1,5 m es szemmagasságból vizsgálható. A ferde, surló megvilágítás nem ad vissza hiteles képet, direkt fény használata nem engedélyezett. Az olyan felületi hatások, melyek ezen feltételek mellett nem láthatóak, nem számítanak hibának.